Arduino Uno İle ESP32-CAM Kodlama

Arduino Uno İle ESP32-CAM Kodlama

Arduino Uno İle ESP32-CAM Kodlama
Bilindiği üzere Esp32-CAM kartında dahili bir usb arabirimi bulunmamasından dolayı harici bir kart ile program yüklenmesi gerekmektedir. Fakat harici bir karta gerek kalmadan elinizde bulunan Arduino uno mikrodenetleyici kartı kullanarak Esp32-CAM kartına program yüklenebilmektedir.
Hadi gelin bunu nasıl yapabileceğimize geçelim
Öncelikle Arduino uno kartımızı alıyoruz
Ve rx tx pinlerinden başka karta yazılım yükleyebilmek için öncelikle kendi dahili mikrodenetleyicisine program atmasını engellememiz gerekiyor bunu Arduino uno'nun üzerindeki reset pinini gnd hattına bağlayarak  Arduino uno'muzun kendi mikrodenetleyicisine kod atamasını engelliyoruz.Ve ayrıca Esp32-Cam modülümüzüde kodlayabilmek için io0 pinini gnd pinine bağlıyoruz.
Şimdi geçelim Esp32-CAM ve Arduino Uno kartının arasındaki bağlantılarına
Esp32-Cam – Arduino Uno
     Gnd         --        Gnd
     +5v          --        +5v
     UnR        --         Rx
     UOT        --         Tx
 

 
Arduino Ide'yi açıp öndeden yüklemiş olduğumuz kartlar kısmındaki esp32 kartları içerisinden ESP32 Wrover Module kartını seçiyoruz yükleme hızını 115200 olarak seçip com portumuzu seçiyoruz. Şimdi istediğimiz kodu atabiliriz. Deneme İçin Arduino Ide programımızda örnek kodlardaki esp32 için olan kısımdan bir kod seçiyoruz 
yandaki bağlantıların doğruluğunu kontrol ettikten sonra kod yükleme butonuna basalım.
Kodun yüklendiğini gördüktenen sonra Esp32-Cam'in io0 ve gnd arasında bağlı olan kabloyu sökmemiz gerekiyor.
Sonrasında yüklediğiniz kodun başarılı bir şekilde çalıştığını göreceksiniz ve bu bağlantılar ile artık Esp32-Cam modülümüze istediğiniz kodu Arduino Uno ile atabilirsiniz. Başarılar Dilerim.


Dosyaya Gözat

11/03/2024 tarihinde yayınlandı
211 kişi tarafından incelendi
Sayfa Uğur Can Dündar tarafından oluşturuldu