Arduino Uno İle Esp01 Kodlama

Arduino Uno İle Esp01 Kodlama

Arduino Uno İle ESP01 Kodlama

Bilindiği üzere Esp01 kartında dahili bir usb arabirimi bulunmamasından dolayı harici bir kart ile program yüklenmesi gerekmektedir. Fakat harici bir karta gerek kalmadan elinizde bulunan Arduino uno mikrodenetleyici kartı kullanarak Esp01 kartına program yüklenebilmektedir.
Hadi gelin bunu nasıl yapabileceğimize geçelim.Arduino Uno kartımızın rx tx pinlerinden başka karta yazılım yükleyebilmek için öncelikle kendi dahili mikrodenetleyicisine program atmasını engellememiz gerekiyor bunu Arduino uno'nun üzerindeki reset pinini gnd hattına bağlayarak  Arduino uno'muzun kendi mikrodenetleyicisine kod atamasını engelliyoruz.Ve ayrıca Esp01 modülümüzüde kodlayabilmek için io0 pinini gnd pinine bağlıyoruz.

  Bağlantı Şeması;

Arduino Uno İle Esp01 Kodlama

  Kod Yükleme;

Arduino Uno'muzu bilgisayarımıza bağlıyoruz Arduino Ide'yi açıp öndeden yüklemiş olduğumuz kartlar kısmındaki Esp8266 kartları içerisinden Generic ESP8266 Module kartını seçiyoruz yükleme hızını 115200 olarak seçip com portumuzu seçiyoruz. Şimdi istediğimiz kodu atabiliriz. Deneme İçin Arduino Ide programımızda örnek kodlardaki esp8266 için olan kısımdan bir kod seçiyoruz .
B
ağlantıların doğruluğunu kontrol ettikten sonra kod yükleme butonuna basalım.
Kodun yüklendiğini gördüktenen sonra Esp01'in io0 ve gnd arasında bağlı olan kabloyu sökmemiz gerekiyor.
Sonrasında yüklediğiniz kodun başarılı bir şekilde çalıştığını göreceksiniz ve bu bağlantılar ile artık Esp01 modülümüze istediğiniz kodu Arduino Uno ile atabilirsiniz.İyi Çalışmalar Dilerim.


Dosyaya Gözat

14/03/2024 tarihinde yayınlandı
168 kişi tarafından incelendi
Sayfa Uğur Can Dündar tarafından oluşturuldu